מאמרים

כלכלנים ביום ובלילה - חלק 2

ילד קטן שבדיוק קיבל את צלחת השניצלונים מידי אמו, עוצר שנייה לפני שפוצח באכילה להערכת מצב וחשיבה. אמו הקציבה לו מספר מסוים של שניצלונים ולאחר מכן השפריצה כמות מסוימת של קטשופ על ידם. הילד החכם בוחן ומעריך את כמות הקשטופ הממוצעת שנמרחת על שניצלון אחד, וכך מבין בדיוק כמה קטפוש הוא מקציב לעצמו בכדי שלא ישאר לבסוף עם שניצלון שכבר יבש יותר וקר, ועד ללא קטשופ. מה זה אם לא מהלך כלכלי מובהק? הוא בונה לעצמו תקציב של ממש. רק לא בהקצאה למספרים ומזומנים, דווקא קטשופ ושניצלים.
דוגמא נוספת? אב למשפחה הלוקח על עצמו להכין את רשימת קניית המצרכים לשבועיים הקרובים. הוא פותח את המקרר, רואה ממה נשאר רק מעט, מה קיים בשפע על המדף, מריץ בראשו מצרכים שאינם שם אך הביקוש להם גבוה בבית. אז הוא לוקח דף נייר ועט, ומתחיל לרשום. כשוצרת רשימה יכולה להיות לו הערכה של כמה תעלה הקנייה, וכך, אם ראה שחרג והמספר חורג מהתקציב, יכול להתחיל לחשב מהם המוצרים היקרים עליהם אפשר לוותר, על איזה אי אפשר לוותר, והאם הגזים בכמות של גלילי נייר הטואלט ויכול להוריד בחצי על סמך הביקוש.

לסיכום, אנו מתעסקים בכלכלה כמעט בכל יום, נותנים מחשבה רבה בעניין. לא צריך להרחיק לכת ולשלם על טיולים מאורגנים בבורסה בכדי ללמוד, אפשר פשוט להסתכל פנימה, אל אורך חיינו האישי.

חזרה לחלק ראשון